„JA JESTEM Z TOBĄ PRZEZ WSZYSTKIE DNI”
Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych – międzydiecezjalne obchody w Kietrzu
ZAPOWIEDŹ PIERWSZA
Z inicjatywy Ruchu Szensztackiego w Polsce, dzięki serdecznej otwartości i współpracy księży pallotynów z Kietrza, dnia 25 lipca 2021 roku odbędzie się w Kietrzu I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.
W Roku Rodziny „Amoris Laetitia” papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Począwszy od tego roku dzień ten będzie uroczyście obchodzony zawsze w czwartą niedzielę lipca (w okolicach wspomnień świętych: Joachima i Anny, rodziców Maryi Panny, Dziadków Jezusa Chrystusa). Tegoroczne pierwsze obchody odbędą się pod hasłem: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni” (por. Mt 28, 20).
Dlaczego wybieramy Kietrz?
Śledząc początki polskiego Szensztatu nie sposób nie zauważyć, że to właśnie Kietrz był miejscem, do którego trafił ojciec Józef Kentenich ze swoimi wykładami już w 1933 roku. Przybył tam na zaproszenie pallotyna Richarda Henkesa, który związany był ze szkołą pallotyńską w Kietrzu, a wcześniej pracując w Schoenstatt, znał i doceniał dzieło szensztackie i osobę Założyciela.
Losy tych dwóch kapłanów połączyły się także potem, w czasie wojny, gdy trafili do obozu koncentracyjnego w Dachau. Richard Henkes, zwany „niemieckim Kolbe”, stracił życie w tym obozie, dobrowolnie opiekując się zarażonymi tyfusem więźniami. Nazywany jest „patronem prawdy”, gdyż właśnie za głoszenie prawdy o nazizmie został wysłany do obozu.
Dnia 15 września 2019 roku w Limburgu Richard Henkes został beatyfikowany, a 21 lutego 2021 roku Jego relikwie uroczyście wniesiono do kościoła pw. św. Tomasza Apostoła w Kietrzu.
Obok tego kościoła w latach 1933/34 z inicjatywy błogosławionego Richarda Henkesa wybudowano kaplicę, a on sam umieścił tam wizerunek MTA znany w Schoenstatt. Jest to pierwsza kaplica ku czci MTA, która została wzniesiona poza Schoenstatt. Modlił się w tej kaplicy nasz Ojciec Założyciel Józef Kentenich, będąc w Kietrzu jeszcze w 1934 i 1936 roku.
W latach 30. XX wieku Kietrz należał do Niemiec. Po wojnie został włączony do Polski. Można zatem powiedzieć, że Maryja Trzykroć Przedziwna w swej kaplicy w Kietrzu już czekała na nas Polaków. A o samej kaplicy MTA w Kietrzu można powiedzieć, że jest taką „kaplicą babcią” polskiego Szensztatu. Dlatego dla Ruchu Szensztackiego w Polsce to właśnie Kietrz wydaje się być najlepszym miejscem obchodów Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Dnia 25 lipca zapraszamy wszystkie nasze Babcie, Dziadków i Seniorów do Kietrza. W organizację obchodów angażuje się centrala Ruchu Szensztackiego w Polsce oraz rodziny szensztackie z diecezji opolskiej i katowickiej, przy serdecznej i życzliwej współpracy księży pallotynów z Kietrza. Liczymy na młodych, którzy zadbają o Seniorów, którzy znajdą czas, aby zabrać Ich do Kietrza. Przewidziana jest Msza Święta, modlitwa przy relikwiach bł. Richarda Henkesa, a następnie program artystyczny i mały poczęstunek.
Papież Franciszek zaznacza, że „dziadkowie przypominają nam, że starość jest darem, że są oni ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary”. Zauważa, że „często zapomina się o dziadkach; nie zapominajmy o bogactwie stania na straży korzeni”. Papież podkreśla, że ważne jest to, aby dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód”.
Już dziś zapraszamy młode rodziny szensztackie do zaangażowania w organizację tego wydarzenia. To od nas zależy, jak piękny będzie to dzień. Zróbmy to dla naszych starszych Rodziców, Babć, Dziadków, dla Naszych Kochanych Seniorów. Przywieźmy Ich do Kietrza, czerpmy z Ich doświadczenia i z korzeni polskiego Szensztatu, zaopiekujmy się, ofiarujmy swój czas. Niech Maryja Trzykroć Przedziwna z „kaplicy – babci” w Kietrzu będzie z nami!
Renata i Zbigniew Szczyrba (Liga Rodzin archidiecezji katowickiej)