Diecezjalny Dzień Przymierza w archidiecezji katowickiej – Radlin II, 17.10.2015 r.
Dnia 17 października br. Rodzina Szensztacka archidiecezji katowickiej zebrała się w centrum Ruchu Szensztackiego naszej archidiecezji – w Radlinie II, na PIERWSZYM Diecezjalnym Dniu Przymierza w nowym 100-leciu Ruchu Szensztackiego. Z wielu parafii naszej archidiecezji przybyły rodziny i matki szensztackie, członkowie kręgów Matki Bożej Pielgrzymującej. W przepięknie odnowionym kościele pw. św. Marii Magdaleny w Radlinie II spotkało się ponad 300 osób, by odnowić przymierze miłości i na nowo podać Matce Bożej koronę. O godz. 14.00 było powitanie uczestników oraz krótkie podsumowanie Roku Jubileuszowego. Przypomnieliśmy sobie słowa, które przed rokiem podczas jubileuszu skierował do Rodziny Szensztackiej naszej diecezji ks. abp Wiktor Skworc: „Idźcie wspólną drogą, a wpatrzeni w Maryję trwajcie w Przymierzu Miłości!”
Konferencją: W nowe 100-lecie Szensztatu z MTA ukoronowaną… przygotowaliśmy się do odnowienia koronacji. W kwietniu minęło 20 lat jak siostry wraz z Ruchem Szensztackim ukoronowały obraz MTA w kaplicy domowej Sióstr. Po 20 latach na nowo zdecydowaliśmy się symbolicznie podać Matce Bożej koronę, jako wyraz naszej wdzięczności za rozwój Ruchu Szensztackiego w archidiecezji katowickiej oraz by prosić o dalszy rozwój Ruchu na śląskiej ziemi i powstanie sanktuarium szensztackiego – jako naszego duchowego centrum.
W dalszym programie była modlitwa różańcowa przy wystawionym Najświętszym Sakramencie i okazja do sakramentu pokuty. Punktem centralnym świętowania była Eucharystia, którą sprawował moderator Ruchu Szensztackiego naszej archidiecezji ks. prob. Krzysztof Winkler z Suszca. Był z nami także kleryk Ojców Szensztackich Przemysław Skąpski. Po homilii nastąpiło odnowienie koronacji. Robiło to niesamowite wrażenie, gdy cały kościół ludzi jednym głosem modlił się:
Ukochana Trzykroć Przedziwna Matko i Zwycięska Królowo z Szensztatu, Królowo Śląskiej Ziemi!
W 20 rocznicę Twojej koronacji, jako Rodzina Szensztacka naszej archidiecezji, pragniemy odnowić oddanie się Tobie w przymierzu miłości. Nasze serca przepełnia wdzięczność za wszystkie dary i łaski, jakie otrzymaliśmy za Twoim wstawiennictwem. Dziękujemy za Twoją wierność i rozwój Szensztatu na śląskiej ziemi. Dziękujemy za nowe grupy matek i rodzin oraz tak wielką liczbę kręgów, w których przyjmowana jesteś jako Pielgrzymująca Matka. Jako wyraz naszej wdzięczności i miłości, na nowo podajemy Ci koronę i prosimy: bądź Królową naszych serc, rodzin, parafii i całej ziemi śląskiej. Tobie powierzamy dalszy rozwój Ruchu Szensztackiego na katowickiej ziemi oraz nasze pragnienie, by powstało na niej Twoje sanktuarium, z którego będziesz wychowywała nowego, pięknego duchowo człowieka. Weź w swą opiekę biskupów, kapłanów, cały lud śląski. W tej godzinie łaski prosimy, okaż się Zwycięską Królową w Kościele i w naszej Ojczyźnie. Pozwól, aby Polska zawsze stała na straży ewangelicznych wartości i była wierną Krzyżowi Twego Syna.
Ukochana Matko, na nowo koronujemy Ciebie.
Przyjmij koronę i zwyciężaj!
Następnie wszyscy odśpiewali pieśń: „Racz okryć nas swym płaszczem…”. Była to wielka chwila nie tylko dla nas tutaj obecnych, a także dla całej Rodziny Szensztackiej w diecezji. Ufamy, że sama Opatrzność Boża zaplanowała specyfikę tego nowego 100-lecia w naszej archidiecezji. W nowe 100-lecie weszliśmy z Królową!
Po Mszy św. wszyscy udali się do na ciasto i kawę. Towarzyszyła nam przepiękna, podniosła a zarazem rodzinna atmosfera. Maryja, jako Matka i Królowa podarowała nam ten dzisiejszy dzień tak bogaty w duchowe przeżycia.
s. M. Celina Junik
Symbolika korony
Krzyż – znak wiary, zbawienia i ostatecznego zwycięstwa.
Kontury Bazyliki św. Piotra – symbol Kościoła, którego chcemy być aktywną cząstką.
Sanktuarium- symbol każdej rodziny, jako żywego sanktuarium
Płomień – miłość do Boga i człowieka.
Trzy kamienie szlachetne – 3 cnoty Boskie: wiara, nadzieja, miłość.
Kominy– oznaczają ziemię śląską i głęboko zakorzenione tradycje religijne.
Młoty-symbol ciężkiej pracy ludu górnośląskiego.
Lilie- symbol dzieci wychowujących się pod okiem Maryi, w czystej, nadprzyrodzonej atmosferze rodzinnej.
Sześć szlachetnych kamieni u podstawy korony i jeden u góry– symbolizują 7 sakramentów św., które są źródłem łaski Bożej.